Malowanie maszyn rolniczych

Maszyny rolniczej ze względu na charakter pracy jakie wykonują, wymagają częstej konserwacji. Deszcz, słońce, wilgoć, środki chemiczne – to tylko niektóre z czynników, które powodują ich uszkodzenia.

Maszyny rolnicze z zasady poddawane są malowaniu co kilka lat. W zależności od rodzaju maszyn oraz rodzaju pracy do jakiej jest przeznaczona możemy zastosować farby lepszej i gorszej jakości. Na rynku jest wiele farb przeznaczonych do określonego typu maszyn. Producenci oferujący farby do maszyn rolniczych prześcigają się w podkreślaniu trwałości, szybkości schnięcia i minimalizacji pracy. Nie mniej jednak podkreślić należy, że bez względu na producenta farb do maszyn rolniczych, dobre zakonserwowanie maszyny wymaga wiele pracy.

Farby do maszyn rolniczych – rodzaje

Po przygotowaniu maszyny rolniczej do malowania, po przez oczyszczenie jej z zabrudzeń, pyłów oraz usunięciu ewentualnych nierówności należy zastosować farbę podkładową. Podkładowe farby do maszyn rolniczych oferowane na rynku mają zapewnić odporność na korozję i uszkodzenia. W zależności od preferencji malującego, farby podkładowe można nakładać przy użyciu pędzla jak i po przez natrysk. Wielu producentów preferuje stosownie określonych farb do maszyn rolniczych do danych elementów maszyny, w zależności od rozmiarów narażenia na uszkodzenia (np. burty, błotniki).

Po zastosowaniu farby podkładowej należy wybrać kolor i przystąpić do malowania nawierzchniowego. Farby do maszyn rolniczych, które mają być ostatnią warstwą na malowanej powierzchni mogą być tak jak w przypadku farb podkładowych nakładane za pomocą pędzla bądź natryskowo. Mają one zapewnić połysk oraz trwałość.

Na uwagę zasługują dobrze kryjące i wydajne farby alkidowe, które zgodnie mogą być nakładane na stare, dobrze trzymające powierzchnie. Producenci farb do maszyn rolniczych zalecają jednak z zasady zastosowanie uprzednio odpowiednich środków podkładowych.