Jakiego filtra przeciwsłonecznego używać? Co wchodzi w skład filtrów przeciwsłonecznych, jaka jest różnica między filtrami fizycznymi a chemicznymi? Co to jest SPF, ile go powinno być, aby zdecydowanie chronić skórę przed owadami? Te kwestie stają się aktualne każdego lata, a uporządkowanie ich bez pomocy profesjonalisty nie jest takie proste. A więc dowiemy się tego razem z kosmetyczką Lilianą Devilenevą. Zacznijmy od początku - od historii leczenia.
Kiedy pojawiły się produkty sontsezakhisni Jak
uważasz, że pierwszy krem od słońca został vinoydlyayut tylko w XX wieku, proszę się
różnić.Historia stosowania filtrów przeciwsłonecznych sięga tysięcy lat wstecz. Starożytni Grecy używali oliwy z oliwek do ochrony swojej skóry. W starożytnych Chinach arystokraci używali kremów z jaśminu i łubinu na bazie pasty cynkowej, co jest dość bliskie współczesnym recepturom. Można śmiało powiedzieć, że starożytni Chińczycy mają nie tylko wino w proszku i papirusu, ale także prototyp sontsezakhisnogo kremu.
W nowoczesnej historii sontsezakhisni produkty pojawiły się dopiero w latach 30-tych XX wieku. W 1932 roku pierwszy krem ze słońca został sprzedany w Australii, i nic dziwnego, bo słońce jest tam bardzo bogate! W 1936 roku L'Oreal wypuścił pierwszy europejski filtr przeciwsłoneczny, który został opracowany przez Eugene'a Schulera, farmakologa i założyciela firmy.
Francuski chemik Franz Greuter opracował filtr przeciwsłoneczny do twarzy w 1938 roku i to właśnie on w 1962 roku opracował system pomiaru jego skuteczności - Sun Protection Factor Rating. Nazwa ta jest często skracana do SPF.
Co to jest SPF i ile SPF potrzebujeszPierwszą rzeczą
, którąpowinieneś sobie uświadomić jest to, że SPF oznacza ochronę przed przenikaniem ultrafioletu UVB typu B. Ten właśnie rodzaj ekspozycji powoduje oparzenia słoneczne, czernienie skóry i bolesne odczucia, a SPF chroni przed nimi. UVA nie wywołuje żadnych objawów, ale powoduje ciemnienie skóry. Nie należy jednak zakładać, że szczepienia typu A są nieszkodliwe. Wnikają one głębiej w skórę i mogą powodować jeszcze poważniejsze problemy: starzenie się skóry, podrażnienia oczu, a nawet raka. SPF, podany na opakowaniu produktu, nie mówi nam nic o poziomie ochrony przed UVA! W tym celu opracowano oddzielny test PDD (trwałe zaciemnienie).
Indeks SPF na butelce kremu przeciwsłonecznego jest znakiem ukośnym wskazującym ułamek ekspozycji na światło słoneczne, którego produkt NIE jest w stanie zaabsorbować. Na przykład, SPF 15 oznacza, że 1/15 część światła dociera do skóry, czyli blisko 7%. A to oznacza, że 93% ekspozycji jest wchłaniane.
Dlatego SPF 50 oznacza, że skóra otrzymuje tylko 1/50 część światła, czyli tylko 2%. 98% Twojej skóry jest chronione, gdy stosujesz filtr przeciwsłoneczny SPF 50. Europejscy producenci mają prawny zakaz oznaczania filtrów przeciwsłonecznych SPF wyższym niż 50+. I to w zupełności by wystarczyło, gdybyśmy sumiennie stosowali produkty z filtrami przeciwsłonecznymi i brali pod uwagę dodatkowe czynniki, które mogą osłabiać ich działanie (patrz poniżej). Ale niestety, filtr przeciwsłoneczny często nie działa tylko dlatego, że nie używamy go prawidłowo i oczekujemy od niego czegoś nieodpowiedniego.
Filtry fizyczne lub cienieKażdy
składnik o właściwościach dźwiękowych można podzielić na dwie kategorie: fizyczne i chemiczne. Filtry chemiczne (organiczne) hamują promieniowanie ultrafioletowe. W rzeczywistości filtry fizyczne działają jak osłony - po prostu odbijają światło i zakłócają jego przenikanie do skóry. Filtry fizyczne lub mineralne obejmują dwutlenek tytanu i tlenek cynku. Krem przeciwsłoneczny może zawierać do 25% tych cząsteczek dwutlenku tytanu lub tlenku cynku i oczywiście taki krem może być dość kruchy i mieć ważną konsystencję.
Tak długo, jak na skórze znajduje się równomierna warstwa produktu z filtrami mineralnymi, dotarcie promieni UV do skóry jest niezwykle trudne. Filtry fizyczne mają jednak swoje wady - nadają produktowi zauważalny efekt rozmycia i często są dobrze zapamiętywane na skórze. Ma to mniejsze znaczenie w przypadku plaży, ale jest niezbędne, jeśli wybierasz krem z filtrem przeciwsłonecznym do dekoltu.
I co najważniejsze - filtry fizyczne nie są długotrwałe. Po kilku latach od zastosowania, gdy kremowa lub żelowa baza produktu już się wchłonie w skórę, cząsteczki są usuwane ze skóry przy każdym lekkim dotyku. Włączyłeś rusałkę, wymoczyłeś twarz, położyłeś się na pierzynie? Zastanów się, nie ma już w tobie żadnej ochrony. Po kąpieli lub prysznicu - woda po prostu zmywa fizyczne ekrany i skóra traci swoją ochronę. Dlatego zawsze nakładaj nową porcję kremu przeciwsłonecznego po kąpieli, każdej aktywności fizycznej, a także po prostu co dwa lata.
Filtry chemiczne, ich przydatność i dostępnośćFiltry chemiczne
lub organiczne nie odbijają, a raczej deglomerują promieniowanie UV dzięki chromoforom - "pałeczkom
promieniowania UV".Główną cechą wyróżniającą filtry chemiczne jest ich niestabilność po interakcji z wymiennikami słonecznymi. Poprzez absorpcję promieniowania UV molekuła ulega zmianie. W pewnym okresie czasu - średnio do dwóch lat - zmienia on swoją strukturę chemiczną i traci zdolność do ponownego rozpływu. Pasta się rozpada.
Co najważniejsze, w większości przypadków filtr chemiczny jest przekształcany w aktywny rodnik i przylega do skóry. Paradoksalnie, filtr przeciwsłoneczny przekształca się w produkt, który zwiększa wrażliwość skóry na promieniowanie ultrafioletowe, a nawet hamuje rozwój przebarwień i przyspiesza proces starzenia. Podobnie jak w przypadku wagonu słońca, wagon zamienia się w śmietnik, który musi być termicznie usunięty.
Dlatego filtry chemiczne działają wspaniale, jeśli wybierzesz krem przeciwsłoneczny do twarzy, do miasta, na dzień w pracy, podczas którego będziesz spędzać na słońcu nie więcej niż dwa lata w ogóle. Filtry przeciwsłoneczne z filtrami chemicznymi są znacznie wygodniejsze, często są bardzo delikatne i nie przeszkadzają w wykonaniu makijażu. Ale nie będą się nadawać na plażę!
Poza tym, niektóre filtry chemiczne są alergenami, nie powinny być stosowane przez osoby o wrażliwej skórze lub uczulone.
Jeśli zdecydujesz się na filtr przeciwsłoneczny,
zapoznaj sięz poniższą tabelą. Nazwy składników w lewej kolumnie są zgodne z nazwami podanymi na etykiecie produktu. Na plaży można używać kremów przeciwsłonecznych z fotostabilnymi składnikami. Jeśli w składzie znajdują się składniki fotostabilne, krem ten należy stosować wyłącznie do użytku zewnętrznego, a nie do długiego opalania.
Nie używaj zbyt wiele!
Ważnym błędem, który popełnia prawie każdy z nas, jest oszczędzanie kremu z filtrem przeciwsłonecznym. Często jednak wcale nie z myślą o oszczędzaniu pieniędzy jako takich, ale po prostu nawet nie myślimy o tym, że trzeba tyle nakładać. Jednak profesjonalni kosmetolodzy nalegają: dla pełnej ochrony należy jednorazowo nałożyć około 5-7 ml produktu na twarz i szyję oraz 15-25 ml na ciało. Nie zwlekaj, złóż wniosek z dobrym sercem. Tak jest w przypadku, gdy więcej znaczy więcej!
Pozdrowienia od lekarza!
Jeśli żaden krem przeciwsłoneczny, nawet z dodatkowym SPF Ci nie pomaga, a Ty nadal się zniechęcasz, warto skonsultować się... Nie ze sprzedawcą, ale z lekarzem. Istnieje cały szereg chorób, które powodują zwiększoną wrażliwość na słońce. Ponadto, cały szereg leków może być fototoksyczny lub zwiększać fotolabilność. Uważaj na słońce, jeśli przyjmujesz leki hipotensyjne, moczopędne, tetracykliny, neuroleptyki, leki przeciwbakteryjne lub doustne środki antykoncepcyjne. Należy również uważać na olejki eteryczne i preparaty na ich bazie. Bergamotka, cytryna, limonka, drzewo sandałowe, olejek cedrowy mogą zwiększyć fotoreceptywność skóry.
Pamiętaj, że słońce może być szczególnie szkodliwe po wszelkich zabiegach kosmetycznych, które nasilają napięcia skóry: peelingach chemicznych, działaniu lasera czy stosowaniu retinoidów (preparatów z witaminą A).
Najważniejsze, aby zrozumieć: żaden krem kosmetyczny nie ochroni skóry, jeśli będziesz leżeć na słońcu od rana do późnego wieczora. Bezpieczny czas na słoneczną kąpiel - od 9 do 11 rano i od 16 do 18 po południu. W tym czasie, jeśli będziesz rozsądnie stosować filtry przeciwsłoneczne, Twoja skóra będzie bezpieczna. A w środku dnia, kiedy słońce jest bardzo silne, zaleca się przejście do cienia, noszenie peleryny plażowej lub jeszcze lepiej - w ogóle zejście z plaży.
Kilka dodatkowych zasad bezpieczeństwa
podczasopalaniaZachowaj środki ostrożności
wodniesieniu do sprayów chroniących
przed słońcem.Zanieczyszczenia fizyczne w aerozolu mogą powodować zaburzenia oddychania i alergie, szczególnie u dzieci. Ponadto, trudno jest równomiernie rozprowadzić spray.
Nie należy zakładać, że wysoki poziom ochrony będzie bardziej skuteczny niż poziom standardowy. Wystarczy stosować produkty o poziomie ochrony SPF 50, ale regularnie odnawiać aplikację. A jeśli produkt zawiera składniki fotostabilne - unikaj przebywania na słońcu przez okres dłuższy niż dwa lata.
Nie należy wykonywać traumatycznych zabiegów kosmetycznych, stosować kosmetyków zawierających retinoidy i kwasy hydroksylowe (glikolowy i inne) bezpośrednio przed lub w trakcie wypoczynku na plaży. Nie należy stosować oleju roślinnego lub produktów na bazie oleju roślinnego jednocześnie ze środkami ochrony fizycznej. Oleje z sadzonek zmieniają współczynnik pęknięcia tytanu i cynku oraz zmniejszają skuteczność ochrony. Z kolei olej mineralny wzmacnia ochronę.
Należy również unikać stosowania kremów z filtrem SPF mniejszym niż 15, nie zapewniają one skutecznej ochrony.
Wybieraj krem z filtrem przeciwsłonecznym mądrze, stosuj go oszczędnie, staraj się spędzać jak najwięcej czasu w cieniu i bądź zdrowy!
Przeczytaj też Jakie kostiumy kąpielowe są modne w 2018 roku.
Wykorzystane materiały pochodziły ze strony sun-protection-and-products-guide.com oraz magazynu Cosmetologist.
Tagi: blog modowy o urodzie i stylu, moda plażowa, kosmetyczka SamoLoche